Nowe ulepszone forum - gryzonie.org

FORUM O gryzoniach


#1 2010-04-23 15:02:34

 kasia_war

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-23
Posty: 21
Punktów :   

myszy

Myszy trzymane najczęściej jako zwierzęta domowe należą do gatunku Musmusculus. Myszy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i w niektórych religiach były czczone już 4000 lat temu. Dostępne są myszy białe, w różnych własnych odcieniach lub we wzorki, np. myszy duńskie czy himalajskie. Myszy "tańczące walca" są mutantami posiadającymi recesywny gen powodujący zahamowanie wzrostu oraz uszkodzenie ucha środkowego, które prowadzą do głuchoty i zaburzenia równowagi. Prowadzą one do kręcenia się myszy wokół własnej osi, dzięki czemu otrzymywały swoją nazwę.



Środowisko
Niewielka liczba myszy może być trzymana pod dachem. Temperatura powietrza powinna utrzymywać się pomiędzy 15 a 27°C (najlepsza jest w granicach 18-22°C). Temperatury przekraczające 30°C mogą prowadzić do udaru cieplnego. Ważne jest zapewnienie dobrego oświetlenia, nie wolno jednak wystawiać klatek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ szybko się nagrzewają. Wilgotność względna powinna wynosić 40-70%; optymalna wynosi powyżej 50%. Większą liczbę myszy najlepiej jest trzymać na zewnątrz, w szopie poza budynkiem. Myszy znoszą działanie niskich temperatur tak długo, jak mają odpowiednio dużą ilość ściółki. Jeśli trzymane są na zewnątrz budynku, bardzo ważne jest, by uniemożliwić dostęp do nich dzikich gryzoni, które często są nosicielami chorób. Ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji, wszelkie okna należy zabezpieczyć siatką, by uniemożliwić dostęp drapieżników, zwłaszcza kotów.



Klatka i ściółka
Myszom można zapewniać różne warunki utrzymania, zasady pozostają w każdym przypadku takie same. Klatka musi być dobrze wentylowana łatwa do czyszczenia i musi uniemożliwiać ucieczkę. Wiele klatek ma poza zasuwkami na tyle duże przerwy, że małe myszy mogą się przez nie wyczołgać na zewnątrz. Klatki mogą być wykonane z drewna i plastiku, z drucianymi wieczkami lub okienkami wentylacyjnymi. Drewno nasiąka moczem, tym samym po pewnym czasie zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, jest też trudniejsze do czyszczenia. Myszy lubią aktywnie obgryzać i należy zawsze brać to pod uwagę. Zaleca się klatki wielkości 45cm x 45cm x 23cm (dł. x szer. x wys.), chociaż oczywiście im większa klatka tym lepsza. Wnętrze klatki można umeblować domkiem na gniazdo, kołowrotkiem oraz innymi zabawkami, takimi jak rurki czy słoiki. Można zainstalować rurki wykonane z kartonu, tyle że są one mało trwałe, ponieważ łatwo ulegają zgryzieniu oraz chłoną mocz.



Ściółka powinna mieć właściwości chłonne. Doskonałym materiałem na podłoże w klatce są trociny nie pylące, wiadomo, że każde trociny są niebezpieczne tak dla zwierzaka jak i dla opiekuna - pył osiada na płucach i zwierzę męczy się powoli, może to doprowadzić do wielu poważnych chorób a nawet śmierci zwierzęcia. U opiekuna natomiast może doprowadzić do alergii lub co gorsza, nawet do astmy. Najlepszą ściółką dostępną na rynku jest Chipsi Mais - jest to ściółka z kolb kukurydzy.Warstwa powinna wynosić l cm grubości. Należy kupować trociny upakowane w specjalnych belkach, nie wolno stosować trocin zmiatanych z podłogi w tartakach, ponieważ mogą być zanieczyszczone moczem dzikich gryzoni i w ten sposób przenosić choroby. Na wierzch należy położyć warstwę dobrej jakości siana. Aby zminimalizować powstawanie nieprzyjemnego zapachu, można w rogach klatki wysypać troszkę sody do pieczenia (węglanu sodu). Jako ściółka może też służyć podarty biały papier. Należy zachować ostrożność przy wykładaniu klatki tworzywami sztucznymi, ponieważ mogą one doprowadzić do zatkania jelit jeśli zostaną zjedzone. Ściółkę należy zmieniać raz w tygodniu, ponieważ z nagromadzonego moczu uwalnia się amoniak, który w dużych stężeniach może zwiększać wrażliwość na mykoplazmowe zakażenie dróg oddechowych. Ściółka w rogach klatki, gdzie jest więcej moczu, należy częściej wymieniać.



Utrzymanie
Myszy do rozrodu można trzymać w systemie monogamicznym lub poligamicznym (haremowym). Myszy domowe, które nie są trzymane w celach rozrodczych, najlepiej czują się w parach, jednakowo dobrze żyją ze sobą dwa samce jak i dwie samiczki. Samiczki mają tendencje do bycia łagodniejszymi i rzadziej walczą. Samiczki również wydzielają mniej intensywny zapach, co jest istotnym czynnikiem przy trzymaniu tych zwierząt jako zwierząt domowych. UWAGA - Samce, o ile nie są ze sobą od urodzenia (rodzeństwo) nie mogą być trzymane razem. Są one mocno terytorialne i skończy się to zagryzieniem. Samice natomiast muszą byc minimum dwie.



Żywienie
W naturze myszy żywią się wypełnionymi skrobią nasionami, zwłaszcza ziarnami zbóż, ryżem i prosem. W niewoli można je karmić większością dostępnych pokarmów, należy liczyć się wówczas z tym, że myszy mogą wybierać pokarm, który nie jest dla nich korzystny. Podstawą diety mogą być nasiona owsa i chleb. Dostępne są leż mieszanki produkowane dla myszy, które można podawać z dodatkiem niewielkich ilości owoców, warzyw i ciastek dla psów. Te ostatnie są doskonałym materiałem do gryzienia i zapobiegają nierównemu ścieraniu się zębów. Wszystkie typy pokarmu należy podawać w pojemnikach trwałych, których myszy nie będą mogły zgryźć, przewrócić, i które nie będą się łatwo brudzić. Cały czas musi być dostępna woda z podajnika. Dzienne średnie pobranie wody przez dorosłą mysz wynosi 4 ml. Myszy przyzwyczajają się do dziennej rutyny i najlepiej jest je karmić codziennie o tej samej porze.



Węglowodany
Owies może być zadawany cały lub zgnieciony. Nie może być zapylona gdyż może powodować choroby dróg oddechowych. Dorosłej myszy wystarczy łyżka stołowa owsa na dzień. Chleb może być zarówno jasny jak i ciemny, ten ostatni jest jednak lepszy. Może być czerstwy i suchy lub wysuszony w piekarniku. Można go podawać suchy, co zachęca myszy do gryzienia, lub namoczony w wodzie (nadmiar wody należy odsączyć przez wyciśnięcie, tak by chleb nie był zbyt mokry). Chleb można również namoczyć w mleku, co jest szczególnie korzystne dla karmiących samic. Można karmić myszy także innymi ziarnami, jednak należy ostrożnie stosować mieszanki właściwe dla gryzoni (np. chomików). Mysz może wybierać i zjadać w nadmiarze poszczególne ziarna, które mogą jej zaszkodzić. Zbyt dużo nasion słonecznika, pszenicy lub kukurydzy prowadzą do przegrzania oraz zmian skóry, którym towarzyszy świąd. Sporadycznie można dawać myszom pasze dla kanarków lub dla papużek falistych. Można podawać ciastka dla psów, które są dobrym materiałem do gryzienia.



Świeża żywność
Mała ilość świeżej karmy pomaga zapewnić urozmaicenie pożywienia on dostarcza dodatkowych substancji mineralnych i witamin. Każdy pokarm świeży należy wprowadzać powoli i w małych ilościach, aby zapobiec powstawaniu biegunki. Dobre są warzywa korzenne, takie jak marchew i brukiew,jak również części zielone jak seler, kapusta i liście kalafiora. Można podawać rośliny dzikie, takie jak tasznik pospolity (ściągający), mlecz i starzec zwyczajny (oba przeczyszczające).



Siano
Jako materiał na ściółkę należy stosować dobrej jakości siano, które mysz będzie zjadała zapewniając sobie tym samym pobranie włókna usprawniającego trawienie. Siano nie może być zapylone ani zgniłe, ponieważ predysponuje to do rozwoju chorób układu oddechowego.



Witaminy
W przypadku skarmiania pokarmem zbilansowanym, uzupełnianie witamim nie jest konieczne. Najważniejszymi witaminami są witaminy A i D. Znajdują się one w tranie, który można dodawać do chleba. Witamina E znajduje się w kiełkach pszenicy i jest korzystna w przypadkach pojawienia się niepłodności. Można podawać olej lniany jako dodatek paszowy poprawiający wygląd sierści.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zoltysmok.pun.pl www.nbk.pun.pl www.administracjaug10.pun.pl www.roznowoart.pun.pl www.sp29.pun.pl